21. 6. 2017
TISKOVÁ ZPRÁVA
21. 6. 2017 – Zelení zahájili kampaň před volbami do Poslanecké sněmovny. Představili zároveň svůj program, který má tři základní pilíře: moderní stát, čistá příroda, jistoty a bezpečí.
„Je téměř nemožné sehnat v celém Pardubickém kraji porodní asistentku, která pečuje o ženu v těhotenství, poté ji doprovodí do porodnice a navštěvuje ji také v šestinedělí. Ženy tak procházejí péčí mnoha osob, což je jak neefektivní, tak neekonomické. Porodní domy chybí celorepublikově. Ačkoli je příchod na svět důležitou chvílí každého z nás, možnosti jsou značně omezené. To stejné platí o umírání. Rození a umírání nemá být tabu, obojí by mělo probíhat v klidném pečujícím prostředí a podle našich přání. Jako poslankyně chci přispět k tomu, aby se toto stalo dostupnou samozřejmostí,“ řekla lídryně Zelených za Pardubický kraj Monika Horáková.
Kampaň Zelených bude stát na třech základních pilířích:
Moderní stát
Moderní stát podle Zelených masivně investuje do vzdělání a do svých lidí, které dobře platí, ale také podporuje vznik a rozvoj podniků, které přinášejí inovativní produkty a služby. Prioritou v oblasti infrastruktury je pro Zelené výstavba moderní sítě vysokorychlostních a příměstských železnic a v oblasti energetiky budou prosazovat obnovení podpory pro větrné elektrárny, malé bioplynové stanice nebo solární panely na střechách domů.
Příroda
Tradičním pilířem zeleného programu je příroda. Omezení velkotěžby a zemědělské velkovýroby je nezbytnou podmínkou pro zachování životního prostředí. Prioritou Zelených v této oblasti je zahájení sociálně citlivé ekologické daňové reformy, podpora tzv. antifosilního zákona, který stanoví jasné tempo snižování emisí, a tudíž i zlepšování ovzduší a snižování závislosti na uhlí, ropě a plynu. Zelení budou také usilovat o obnovení původních limitů těžby.
Jistoty a bezpečí
Zelení se chtějí v této oblasti zaměřit na výstavbu veřejného nájemního bydlení. Dalšími prioritami jsou zastavení současné praxe exekucí spojené s jednorázovou amnestií, zavedení důstojné minimální mzdy nad hranicí chudoby a zavedení minimálního univerzálního starobního důchodu. Situaci seniorů zlepší také tzv. zpětné hypotéky – možnost odprodeje jejich bytů do veřejného vlastnictví tak, že budou mít záruku dožití ve vlastním bytě a podstatně si finančně přilepšit k důchodu. Zelení budou také zákonem požadovat shodné platové podmínky mužů a žen pracujících na stejné pozici.
„Velký byznys je velký ze setrvačnosti, protože těží, vyrábí, převáží, prodává, daní, ukládá odpad tam, kde je to nejvýhodnější. Tyto náklady ale hradíme my všichni. Výsledkem jsou daňové ráje, chudé státy a nekvalitní veřejné služby. Externality by měli platit jejich původci, proto:
– zvýšíme poplatky za těžbu, aby bylo na rekultivace
– zvýšíme minimální mzdu na 15 tis., aby skončila levná práce
– zavedeme mýto pro kamiony i na silnice II. a III. tříd, aby je bylo z čeho opravovat
– nahradíme dotační politiku výhodnou pro velký byznys pomocí malým podnikům
– zvýšíme zdanění velkých znečišťovatelů
Pak budeme mít z čeho podpořit rozvoj společnosti, jak jsme to načrtli ve třech prioritních pilířích našeho programu,” uvedl Matěj Stropnický, předseda Zelených.
„Ženy vydělávají o 22 procent méně než muži. Toto chceme změnit. Budou-li mít ženy stejné příjmy jako muži, průměrně si každá česká rodina přilepší o 5 000 korun měsíčně,“ dodala Monika Horáková.
Více informacích o pragramu Zelených a lídrech za jednotlivé kraje naleznete na www.zeleni.cz.
KONTAKT PRO MÉDIA
Milan Deutsch
+420 775 556 587 | milan.deutsch@zeleni.cz