16. 9. 2014

V posledním týdnu se objevily výstupy náměstků primátorky, pánů Koláčka a Brendla, skandalizující postoje některých zastupitelů (či celých zastupitelských klubů) k otázkám územního plánování.

Ano, přístup některých zastupitelů k územnímu plánování skutečně skandální je, jak jsme již deklarovali i po červnovém zastupitelstvu, v tomto se Strana zelených může ztotožnit s postoji náměstků.

Je však pozoruhodné, že pánové toto zjištění prezentují veřejnosti s dvouměsíčním odstupem. Na začátku července se totiž zřejmě ještě jednalo o součást folklóru v zatuchlém rybníčku pardubické samosprávy. O dva měsíce později je to již vhodné střelivo v předvolební kampani.

Náměstek Brendl naprosto účelově oslovuje občanské iniciativy zabývající se ochranou životního prostředí, aby konaly obranné kroky vůči snahám o přeměnu některých ploch zeleně na plochy určené k zástavbě. Mělo by k tomu dojít v rámci XVIIb. změny územního plánu.

Postup pořizování změny územního plánu se řídí stavebním zákonem, doposud proběhlo projednání zadání a jeho schválení zastupitelstvem. Jistě se mohli občané bránit (uplatnit připomínky) již ve fázi zadání územního plánu – v tom případě se měl ale pan zastupitel Brendl pohoršovat před jeden a půl rokem, kdy zastupitelstvo projednané zadání schvalovalo. Nyní změnu územního plánu – která celkem zahrnuje 97 žádostí – zpracovává vybraný autorizovaný zpracovatel (Atelier „AURUM“ s.r.o.), který každou žádost vyhodnotí a adekvátně zapracuje či vyvrátí. Posléze se bude návrh změny projednávat dle zákona, výslednou podobu změny územního plánu bude schvalovat zastupitelstvo vzešlé z letošních voleb.

Stojí za to také připomenout, že celá XVIIb. změna územního plánu se pořizuje jen díky tomu, že zastupitelstvo dočasně zrušilo moratorium na pořizování změn územního plánu, aby bylo možné legalizovat černou stavbu vily pana Holečka v parku Na Špici. Ta bylo nakonec projednána a schválena jako XVIIa. změna územního plánu, nicméně dodatečné povolení stavební úřad ještě nevydal.

Moratorium vyhlásilo samo zastupitelstvo v souvislosti se schválením pořízení nového územního plánu, který by město mělo pořídit, jelikož podle stavebního zákona může stávající územní plán (zpracovaný ještě podle předchozího zákona a standardů) platit nejdéle do konce roku 2020. Platný územní plán je díky své zastaralé metodice i četným změnám značně nepřehledný a přeurčený, některé otázky naopak neřeší či je řeší překonaným způsobem, čímž skutečné řešení blokuje. I proto je bytostným zájmem města mít nový územní plán.

Nový územní plán je nyní v obdobné fázi jako XVIIb. změna toho platného – zpracovává se návrh. A opět někteří zastupitelé cítí potřebu do jeho tvorby nad rámec stavebního zákona (ne-li v rozporu s ním) vstupovat. Proto se také odkládá jeho odevzdání a řádné projednání.

Jak k tomu přijdou občané města, kteří zákon respektují, kteří zadání územního plánu – na rozdíl od četných zastupitelů, kteří jej schvalovali – četli a připomínkovali a nyní očekávají pokračování procesu podle zákona. Jak k tomu přijdou pracovníci Odboru hlavního architekta, kteří musí čelit dotazům netrpělivých stavebníků a současně strpět znehodnocování či pošpiňování jejich práce.

Strana zelených nabízí občankám a občanům Pardubic v osobách svých kandidátek a kandidátů potenciální zastupitelky a zastupitele, kteří dodržují zákony České republiky, respektují názory občanů a reflektují řádně podložená doporučení odborníků, zkrátka hájí veřejný zájem.

> Program Strany zelených pro oblast Územní plán, veřejný prostor a architektura