7. 10. 2012

Poslední zastávku na své cestě Pardubickým krajem udělal Ondřej Liška u pardubického letiště. Byl informován o tížívé situaci občanů bydlících poblíž letiště a jejich snaze vydobýt si podmínky pro důstojný život. Pardubické letiště má smíšený provoz, vojenský i civilní. „K léta stabilnímu provozu, což obnáší výcvik českých vojenských pilotů, charterové lety, pravidelné lety do Ruska, nepravidelný výcvik dopravních a sportovních letadel, občasný pobyt Gripenů z Čáslavi, přílety velkých vrtulníků a monitorovacích letadel typu AWACS, se přidal výcvik cizích vojáků na vrtulnících“ říká Pavel Setíkovský, jeden z obyvatel stižených provozem vrtulníků.

„ Nevidíme důvod, aby se cvičili zahraniční vojenští piloti na letišti v těsné blízkosti dvou velkých chemických továren!“ říká Jiří Malík, krajský lídr Zelených. „ Nad Semtínem je létání zakázáno, a proto cvičí nám přímo nad hlavami a nedodržují územní rozhodnutí“ dodal Jan Ilič, další z obyvatel těžce dotčených provozem. „Ukázalo se , že k výcviku bylo vybráno letiště, kde se nedá v husté zástavbě v okolí vybrat trasa tak, aby nácvikem jejího průletu nebyli lidé nadměrně obtěžováni“ posteskla si Jana Melechovská.

„Fakt, že se tu cvičí zahraniční vojáci nás znepokojuje v podstatě ze dvou důvodů. Ekologické důvody jsou jasné – nárůst hluku, zplodin, obtěžování…. Za daleko významnější však považujeme bezpečnostní důvody. Ministerstvo obrany hledí na výcvik cizích vojenských pilotů až po úroveň „připraveni k boji“ pouze jako na komerční aktivitu! Kdo zaplatí, bude vyškolen! Vtěchto dnech za minimálního provozu, byl měřen v okolí letiště hluk. Je výsměchem daňovým poplatníkům, považovat danné údaje ze reprezentativní vzorek toho, čemu jsou občané obvykle vystaveni.“ Dodává Alena Janáková, nezávislá na kandidátce SZ v Pardubickém kraji.

„Tento hazardní přístup nemůže Strana zelených akceptovat!“ souhlasí Ondřej Liška.