21. 11. 2019

Ve čtvrtek 21. listopadu proběhlo 11. zasedání Zastupitelstva města Pardubic. Projednávalo nejen projekt výstavby fotbalového stadionu. Přinášíme poznámky Jakuba Kutílka, zeleného zastupitele, zvoleného za Piráty.

Listopadové zastupitelstvo završilo první rok volebního období – to ustavující totiž proběhlo 19. 11. 2018. Na samotném zasedání o tom nepadlo ani slovo. Za to se nebývale hodně děkovalo. Nevím, proč ostatní, já to dělám nejspíš proto, že se snažím – i v tom marasmu – být pozitivní.

V úvodní zprávě o činnosti zaznělo několik zajímavých dotazů (nejen z řad opozice) – mimo jiné:

  • Já jsem se připomněl s bodem „Řešení problematiky adaptace na klimatické změny a problém sucha“, který byl stažen z jednání rady 4. listopadu. Náměstkyně Dvořáčková (ANO) přislíbila, že bude předložen v nejbližším možném termínu po projednání obsaženého požadavku na zřízení nového (koordinátorského) místa na magistrátu.
  • Připojil jsem se k Petru Klimplovi (ODS), který kritizoval náměstkyni Dvořáčkovou (ANO), že se (i přes své údajné proklamace v minulém volebním období) nijak nezasadila o tom, aby se investoři bytové výstavby v ulici Na Spravedlnosti podíleli také na veřejné infrastruktuře.
  • Terminál B údajně čeká na vyjádření odboru dopravy a odboru hlavního architekta. Stále nebyla předložena ke schválení (údajně předjednaná) směna menších potřebných pozemků s firmou EUROBIT.
  • Primátor Charvát (ANO) informoval o schůzce vedení města s ČSOB, která chystá výstavbu v areálu Prokopky. Od Jiřího Lejhance (Patrioti, Pardubáci společně) zazněl logický požadavek, aby takovéto materiály dostávali všichni zastupitelé.

Jako druhý bod následovalo schvalování půlmiliardové investice do výstavby fotbalového stadionu. I přes mohutnou návštěvu na galerii proběhla rozprava velmi kultivovaně, z čehož nejvíce vybočili František Brendl (Pardubáci), který zaútočil na ODS za její prohřešky z minulých volebních období (předsedající primátor tentokrát nevyužil svého práva odebrat slovo řečníkovi, který nemluví k projednávané věci), a Martin Kolovratník (ANO), který nejprve hlasoval pro ukončení rozpravy, aby následně zneužil svého poslaneckého práva vystoupit kdykoli k útokům na poslance Mikuláše Ferjenčíka (Piráti), který byl naopak řádně přihlášen ještě před hlasováním o ukončení rozpravy. Nakonec – dle očekávání – neprošel pirátský návrh na vypsání referenda a prošlo vypsání výběrového řízení na zhotovitele stadionu (s poptávkovou cenou 430 mil. Kč) i příprava (pro kolaudaci stadionu nezbytného) parkovacího domu (za dalších 160 mil. Kč). I když mě upřímná radost a skandování fotbalových fanoušků po vyhlášení výsledků hlasování dojala, za ty peníze (a cenné pozemky v centru města navrch) to určitě nestálo.

Výsledky hlasování o výstavbě fotbalového stadionu:
PRO 23: 13x ANO, 2x Pardubáci společně, 2x Sdružení pro Pardubice, 2x Koalice pro Pardubice, 2x ČSSD, 2x KSČM
PROTI 13: 7x ODS, 5x Piráti+Zelení, 1x Pardubáci společně
ZDRŽELO SE 1: 1x TOP09
OMLUVENO 2: 1x Pardubáci společně, 1x Š. Fraňková (ex Sdružení pro Pardubice)

V dalším bodě jsme udělili medaili města Pardubic panu Václavu Rálišovi, paní Haně Demlové a paní Jarmile Zbořilové.

Vzápětí přišla na řadu Diskuse, zařazená na 18. hodinu, ve které zaznělo mimo jiné:

  • Ministerstvo životního prostředí tento týden zrušilo rozhodnutí Krajského úřadu Pardubického kraje, kterým byly vydány výjimky z emisních limitů oxidů dusíků a rtuti pro Elektrárnu Chvaletice. Znovu jsem poděkoval starostovi Veltrub Jiřímu Hůlovi, starostce Bukovky Pavle Friedrichové Sirůčkové a všem spolků, kteří to nevzdali a podali v červenci – na rozdíl od Rady města Pardubic – odvolání proti rozhodnutí krajského úřadu. (V pátek se pak objevila informace, že řízení nyní možná povede jiný krajský úřad.)
  • Dotaz Matěje Slanaře (ODS) ohledně aktuálního vývoje kolem bývalého vojenského cvičiště Červeňák jsem musel přehrát na náměstkyni Dvořáčkovou (ANO), protože jsem neměl žádné nové informace od doby, kdy jsme spolu s Iniciativou předali v září vedení města náš návrh a následně zajistili podání nabídky na provádění údržby vybraných ploch ze strany zkušeného ČSOP JARO Jaroměř. Nejaktuálnější informace zazněla od vedoucího odboru životního prostředí, který se prý v pondělí do prostoru chystá s arboristou posuzovat stav stromů.
  • Poděkoval jsem za přípravu zadání Studie nakládání s komunálními odpady ve městě Pardubice po roce 2030.
  • V narážce jednak na pozdní a nepřehledné dodání podkladů ke zprávě, týkající se hokejového klubu Dynamo, jednak na strategické výzvy přípravy projektů nejen pro další programové období ITI jsem navrhl radě města, aby zvážila oddělení funkce vedoucího odboru rozvoje a strategie a „správce“ podílů v městských akciovkách. Pan primátor vyjádřil svou důvěru v pana Čadu, který tyto funkce zastává, a přislíbil personální posílení odboru.
  • Ještě jednou přišla řeč na požadavky na developery, aby se finančně podíleli na řešení veřejné infrastruktury. Tentokrát se ptal Karel Haas (ODS) na chystanou výstavbu firmy enteria mezi pivovarem a sídliště Závodu míru. Pan primátor ho odbyl výmluvou na to, že podle Statutu města (který by rád změnil, ale zlí starostové se proti němu spikli) je účastníkem územního řízení městský obvod.

V dalším bodě jsme zrušili nákup pozemků od Lesů ČR pro propojku přes Červeňák (v době schvalování už prý jen pro případnou cyklostezku). Neodpustil jsem si, abych nepřipomenul, že jsem se dvakrát snažil zbytek zastupitelstva přesvědčit, abychom nákup (a později navýšení ceny) vůbec neschvalovali. Už jsem si zvykl, že mi dává čas za pravdu – tentokrát to navíc přišlo docela brzy.

Schválili jsme záměr rekonstrukce komunikace mezi zdymadlem a lanovým centrem na Cihelně, kam by se měly od Letního stadionu přestěhovat tenisové kurzy TK Pernštýn 1897. Rozhořela se debata o tom, jak zde adekvátně zohlednit provoz cyklistů, bruslařů a pěších. Poděkoval jsem (opět) náměstkyni Dvořáčkové (ANO) za zapracování doporučení Komise pro urbanismus a architekturu, podle kterého zde nakonec pravděpodobně vznikne stezka, a za stažení návrhu na okamžité vyčlenění finančních prostředků na realizaci (v letech 2021 a 2022) ve výši cca 27 mil. Kč.

V bodě Problematika HC Dynamo Pardubice a. s. zastupitelstvo schválilo:

  • Zvýšení základního kapitálu o 31 mil. Kč tzv. započtením pohledávek – v podstatě tak Dynamu definitivně odpustíme dluh, který by nám stejně nebylo nikdy schopné splatit, a zároveň navýšíme podíl města ve společnosti. Tento záměr byl schválen již začátkem roku a nyní pro něj (na rozdíl od všech dalších návrhů) hlasoval i celý náš klub.
  • Uplatnění předkupního práva na akcie pana Šudy, o které měl zájem pan Pitter (ano, ten z FK Pardubice). Město však využije své předkupní právo, utratí 750 tis. Kč a panu Pittrovi pro tuto chvíli majetkový vstup do klubu znemožní.
  • Zpracovatele analýzy možných variant správy arény. Zde jsem nedostal uspokojivou odpověď, proč rada neschválila toto zadání sama, když dostala analýzu za úkol už od říjnového zastupitelstva. Respektive odpověď náměstka Mazucha (ODS) spíše poukázala na to, že pravomoc rady schvalovat rozpočtová opatření až do výše 5 mil. Kč (zde šlo o 970 tis. Kč) není zas tak nezbytná, jak se tváří, když si ji v prosinci nechává na další rok schvalovat.
  • Zápůjčku 5 mil. Kč, která dočasně nahrazuje zamýšlenou dotaci, kterou nelze v souladu se zákonem klubu dát.

Schválili jsme finanční limit pro rekonstrukci nadjezdu u nemocnice ve výši 230 mil. Kč (včetně DPH). I když by rekonstrukce podle mého názoru mohla vypadat daleko lépe, nechci ji už zbytečně komplikovat.

Schválili jsme spíše technickou novelu Statutu města a ustavení pracovní skupiny, která by měla diskutovat změny ve správě zeleně a jejím financování. Budu se ucházet o místo v této skupině za pirátský klub.

Neschválili jsme dofinancování lávky POSEIDON (Závodu míru – Polabiny), kde nabídková cena stavebních firem překročila poptávkovou cenu cca 60 mil. Kč o 44 milionů.

Jednání tentokrát trvalo do 22 hodin a tradičně jsme po něm s některými zastupitelkami a zastupiteli ještě zašli na pivo – tentokrát nás bylo už dvanáct.

Oficiální zápis a videozáznam najdete s odstupem času na webu města.
Příští jednání proběhne ve čtvrtek 12. prosince ve Společenském sálu radnice na Pernštýnském náměstí.
Využijte možnost vystoupit od 18 hodin v Diskusi s jakýmkoli podnětem.