20. 12. 2022

V pondělí 19. prosince 2022 proběhlo 3. řádné zasedání Zastupitelstva města Pardubic. Na programu mělo mj. schválení rozpočtu na rok 2023, náš návrh na přistoupení k Paktu starostů a primátoru pro udržitelnou energii a klima či pojmenování fotbalového stadionu. Přinášíme poznámky zeleného zastupitele Roberta Hrdiny.

Přináším slíbený ohlas ze včerejšího zastupitelstva:

✅ Důležité zasedání. Až tak, že tam dva členové koalice seděli s horečkou, aby všechna důležitá usnesení prošla (koalice má těsnou většinu jednoho hlasu). Očekávala se navíc dlouhá debata, na pozvánce varování, ať počítáme s jednáním až do půlnoci. Abychom neměli hlad, dostali jsme dvě bagety (šunkovou jsem promptně vyměnil s Lukášem Havlenou za sýrovou).

✅ Prvních pár bodů je rychlých, revokace usnesení u pozemků a zvýšení plateb městským podnikům v souvislosti s inflací prošlo víceméně konsenzem.

🛬 První debata nastává až u smlouvy o poskytnutí příplatku mimo základní kapitál s EBA a.s. (letiště Pardubice). Další technikálie – systém plateb za nový terminál na letišti duchů. Nechtěl jsem nic říkat, ale… Filip Sedlák se začal pohoršovat nad provozní podporou letiště městem, což energicky hájili Jan Hrabal a Martin Kolovratník s tím, že zas bude OK. Musel jsem doplnit to podstatné. Provozování letiště v zisku ve své podstatě znamená, že letecký provoz výrazně překoná předcovidová čísla, v případě Pardubic jsou to vnitroevropské lety do dovolenkových destinací. A to je v rozporu s klimatickými závazky EU. K tématu se vrátíme, je potřeba to pojmout komplexně.

⚽️ Letní stadion. To je jedna velká tragédie od začátku. Stadion stojí z urbanistického hlediska na nevhodném místě, platí ho celý město. Přestože má být otevřen už na začátku příštího roku nemá provozní model. „Brána borců“ stojí nesmyslně tak, že má hlediště otočené do zadní stěny tribuny. Bude se jmenovat Arnošta Košťála, přestože už máme v Pardubicích ulici Erno Košťála, kterému se navíc neříkalo „Erno“ ale „Erna“, ale měnit je to moc složitý. Tady se hodí to rčení: Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky.

✅ Střednědobý výhled rozpočtu. Tady se hodně mluvilo o rozporu doporučení a reality. V Pardubicích se platí „za odpad“ 650 Kč ročně, namísto doporučených 1200 Kč a zvyšovat se (z politických důvodů) nebude. Obligátní městské nájemné a tak dále.

✅ Zásady pro poskytování dotací. Tady mi vadí, že jsem nenašel pro jednorázové akce kritéria, která by řešila ekologickou odpovědnost projektů, především ve vztahu k odpadu. Výjimkou je kultura a tam tvoří 5 subjektivně posuzovaných bodů ze sta. Jednorázové nádobí, kelímky apod. Je to něco co do dvacátých let dávno nepatří a pokud už jako některá města nepodmíníme podporu akce z rozpočtu města odpovědným chováním úplně (a já bych byl pro), měli bychom tyto parametry uplatnit minimálně ve všech oblastech a s mnohem větší vahou. Na příští schůzce s primátorem a náměstkyní téma zvedneme a něco s tím uděláme.

💚 Přistoupení k Paktu starostů a primátorů, vytvoření akčního plánu pro udržitelnou energii a klima. Velký úspěch, tohle jsme ve volební koalici s Piráty měli v programu. Návrh jsem předkládal. Odpracovali jsme to (Kuba Kutílek začal už minulé volební období), vzbudili jsme správné FOMO (fear of missing out, strach z prošvihnutí), že přijdeme o možnost financování z národního programu životní prostředí. Bod hladce prošel! Nyní je potřeba si ještě dohlédnout na to, že se vše stihne, protože v tomto případě je Úspěch (slovy známého youtubera) z 80 % spěch a z 20 % ú. Výzva přijde pravděpodobně už v lednu, alokováno bude málo a kdo dřív přijde, ten dřív, znáte to.

Poslední podstatná věc: ze zastupitelských lavic zmizely plastové lahve a nahrazeny byly karafami s vodou 🥳. Jen tak dál!