14. 9. 2017

V neděli 3.9. proběhla v komorní galerii Art Space NOV na Pernštýnském náměstí vernisáž již třetího ročníku výstavy Odpad a umění. Vystavené artefakty byly tradičně vytvořeny za velmi specifických podmínek. Umělecká díla musela být vytvořena z čistě odpadových materiálů během třídenního symposia. Vernisáž byla obohacena o účast samotných autorů.

Výsledky třídenního symposia, při kterém se osm umělců sjelo do Pardubic a společně tvořili, jsou k vidění v NOVu. Díla Martina Zeta, MICLa, Štěpána Beránka, Jaroslava Jebavého, Kláry Trskové, Veroniky Přistoupilové, Jarka Horeckého a Asifa Kaufmanna jsou tvořena z odpadových materiálů, které dodaly regionální firmy. Je skvělou zprávou, že firmy z Pardubicka symbolicky podpořily nezávislé umělce a efektivní nakládání s odpadem. Umělecká díla jsou vytvořena ze starých plakátů, molitanů, kabelů, elektronických součástek, plechů, plastů a dalších materiálů, které by jinak skončily v odpadu. (Doufejme tříděném.)

Vernisáž uvedla Martina Vítková a po odborném úvodu následovala performance Martina Zeta. Využíval při ní různé kovové předměty, s nimiž smýkal a pohazoval po stole a kolem sebe. Kusy železa kromě vizuálního efektu vydávaly různé zajímavé zvuky.

Za povšimnutí stojí křeslo od Jarka Horeckého, které je celé vytvořené z počítačových součástek a je umístěno na dvorku nad výstavním prostorem, kde probíhala formální část vernisáže. Návštěvníka výstavy zajisté upoutá počin Jaroslava Jebavého s názvem Krajina romantiků. Jedná se o plastiku, která je celá vytvořena z pivních plechovek, jež umělec údajně sám vypil. Nejvíce šokující jsou ale zajisté výtvory Kláry Trskové. Ta zpracovala staré plakáty s odhalenými ženami, které uvedla do zajímavých kompozic. Dále vytvořila z železných součástek vaginální a falické symboly. Kromě předmětů v galerii je jedna plastika umístěna guerillově před Východočeským divadlem, jedná se o Černého sněhuláka MICLa.

Celá akce dává skvělý příklad – cestu pro umělce, jakou lze vytvořit kvalitní díla z odpadu. Na výstavě je třeba vyzdvihnout její neotřelou formu a ekologický apel.

Pro ty, kdo minulé ročníky neviděli, jsou v NOVu k dispozici katalogy z předchozích ročníků.

Výstava potrvá do 29. října.

Vilém Kubáč
autor je studentem dějin umění na Univerzitě Karlově, člen RZO Zelení Pardubice a Kulturní a mediální sekce Strany zelených