3. 12. 2018

V pondělí 3.12. proběhla (neveřejná) pracovní porada členů a členek Zastupitelstva městského obvodu Pardubice II, kde jsme diskutovali plán investičních akcí na celé volební období.

Za náš klub Piráti, Naše Pardubice a Zelení jsme se zúčastnili oba společně s Janem Metelkou.

Já jsem navíc dorazil dříve, abych některé věci detailněji probrat s vedoucím odboru životního prostředí a dopravy a starostou MO.
Kromě věcí, které jsme později projednávali, jsem se ptal i na to, proč nebylo vysázeno stromořadí po jižní straně Studentské ulice do zeleného pásu mezi vozovkou a chodníkem, který vznikl v rámci rekonstrukce.

Na samotném jednání jsme nejprve prošli akce, které byly zrealizovány v letech 2014–2018.
Upozornil jsem na právě probíhající akci „Stavbařů, Rosická“. V rámci ní došlo k poškození kořenů stromořadí podél ulice Kosmonautů. S Františkem Weisbauerem (Koalice pro Pardubice, zastupitel MO a předseda Komise životního prostředí RmP) jsme se shodli, že výskyt stávajících kořenů v prostoru konstrukce chodníku se měl předpokládat již ve fázi projektové dokumentace (kterou pořizoval městský obvod), a upozornili jsme na to, že napříště je třeba toto při projektování řešit.

Již v roce 2019 by se měla realizovat rekonstrukce komunikací v ul. Ležáků a Partyzánů a dílčí opatření na přiléhající Lidické ul. v Polabinách III. Shoda panovala na tom, že bychom na těchto komunikacích chtěli zřídit zklidněnou zónu 30.

Shodli jsme se také na tom, že je třeba řešit chybějící stezku podél ul. Hradecké od rozvětvení s ul. Poděbradskou (u plynárenské školy) do Starého Hradiště, přestože nemáme k dispozici městské pozemky. Úsek je totiž nebezpečný pro chodce a cyklisty, jejichž pohyb po nedávno zúžených krajnicích navíc komplikuje situaci i motoristům.

Diskutována byla také bezpečnost přecházení ul. Bělehradské. MO bude patrně iniciovat posouzení zřízení ochranného ostrůvku na přechodu u Pergoly.

Příprava rekonstrukce centra sídliště Cihelna (neboli „Sever“) bude pokračovat zpracováním architektonické soutěže, kterou odbor hlavního architekta zadal Marcelu Vondrovi (MAJAQ architekti). Následně by mělo proběhnout další veřejné setkání.

U plánů na stavební zásahy v zeleném pásu podél Labe jsem upozornil na zvýšenou potřebu komunikace s veřejností, aby nevznikaly další vypjaté spory z obavy o devastaci tohoto přírodního území.

Pokračuje také příprava chybějících úseků cyklostezky podél aleje ke zdymadlu (pod univerzitní tělocvičnou). Upozornil jsem, že se nebude jednat o plnohodnotnou alternativu k aleji. A že v aleji znepříjemňuje pohyb cyklistům kromě dlažby (na kterou jsme za ty roky už zvyklí) zejména množství aut generované tělocvičnou. Starosta mi přislíbil, že s univerzitou projedná směrování návštěvníků tělocvičny na rozsáhlá parkoviště univerzity (namísto nelegálního parkování v aleji).

Řešili jsme také možnosti zvýšení kapacity parkování pro rezidenty. Zmínil jsem variantu lehkých montovaných konstrukcí, kterými lze přidat patro nad rozsáhlejší parkovací plochy. Dále jsem upozornil na to, že je žádoucí hledat způsoby, jak alespoň část nákladů získat od uživatelů.

Sám jsem navrhl několik věcí doplnit:

  1. Zlepšení propojení cyklostezky podél ul. Hradecké (od centra) se Stavařovem.
  2. Propojení “staré” a “Nové” Cihelny pro pěší a cyklisty (Brozanská–Javorová).
  3. Zavedení MHD do Lonkovy ulice. Jsme si dobře vědomi toho, že část lidí to ocení, zatímco část lidí mohou autobusy v sídlišti obtěžovat. Shodli jsme se ale na tom, že chceme pokračovat v prověřování variant (které už nějakou dobu probíhá) a hledat řešení, které by tato protichůdná očekávání maximálně uspokojilo.

Celý PROGRAM ROZVOJE MO PARDUBICE II na období 2018–2022 bychom měli projednat až na řádném jednání v únoru 2019, takže na diskuzi je ještě dostatek času, což oceňuji. Takže do té doby projednám i své další připomínky. Ocením i další náměty od Vás.