25. 4. 2019

Jakub Kutílek

Ve čtvrtek 25. dubna proběhlo 6. zasedání Zastupitelstva města Pardubic. Přinášíme poznámky Jakuba Kutílka, našeho zastupitele, zvoleného za Piráty.

V úvodním bodě se projevila vůle společně řešit situaci hokejového klubu. Bouřlivá byla naopak diskuze ohledně výstavby fotbalového stadionu, náš zastupitelský klub je k projektu nejkritičtější a rád by otevřel diskuzi o jiném využití území.

Já jsem se ptal pana primátora na jednání s Elektrárnou Opatovice o spalování komunálního odpadu. Ujistil mě, že rozhodující budou závěry naší pracovní skupiny a že spalování v Opatovicích je jen jedna z možností.

Někteří zastupitelé otevřeli téma změny klimatu. Jsem za to rád a budu se tématu intenzivně věnovat, abychom neskončili uchlácholením se, že v přednádraží přece dešťovou vodu zadržujeme.

V bodě „Převody a prodeje nemovitostí“ jsem se tentokrát neúspěšně snažil rozporovat některá doporučení pozemkové komise. Zastupitelstvo tak schválilo například prodej části uličního prostoru v Rosicích a Ohrazenicích nebo směnu pozemků s ŘSD, kdy město dává zastavitelný pozemek (který ŘSD dál smění na neznámý účel) za nezastavitelný.

V Diskuzi došlo z řad občanů znovu na téma dopravního značení. To by si skutečně zasloužilo důkladnou revizi.

Schválili jsem záměr rekonstrukce dvojdomu č.p. 363+372 na ulici Jana Palacha pro potřeby podnikatelského inkubátoru P-PINK. Já jsem poukázal hlavně na to, že je třeba zajistit bezbariérové užívání (v domě není navržen výtah, ale jen schodolez) a že je žádoucí uvažovat o výhledové nástavbě budovy, která má dnes jen dvě nadzemní podlaží a podkroví (přitom ulice Jana Palacha je významnou městskou osou, na které se dnes adekvátně staví domy o 5 až 6 podlažích). Konkrétní podoba rekonstrukce se tak ještě bude dopracovávat.

Hladce jsme schválili investiční záměr Centrálních polytechnických dílen a Galerie města Pardubice, které vyrostou v areálu Automatických mlýnů. Jsem rád, protože se bude bezesporu jednat o chloubu města – jak svou architektonickou formou, tak svou špičkovou náplní.

Schválili jsme můj návrh na změnu statutu a jednacího řádu kontrolního výboru, kterému předsedám: nově tak budou zveřejňovány zápisy a bude v nich uvedeno, jak hlasovali jednotliví členové.

V rámci IV. změny rozpočtu jsem rozporoval schválení položky na projektovou dokumentaci na řešení křižovatek nad Anenským podjezdem. Tvrdím totiž, že je třeba nejprve v rámci studie najít nejlepší řešení, které nepomůže jen autům, ale bude vyhovovat i MHD, pěším a cyklistům.

Jako samostatný bod jsme projednali vyhodnocení ledového parku na závodišti. Upozornil jsem na to, že v evidenci úkolů je od roku 2010 „zpracovat střednědobou koncepci rozvoje dostihového závodiště“. Namísto ucelené koncepce se realizují nahodilé nápady. Připomněl jsem také, že město loni záměrně pořídilo dražší kluziště, které splňuje oficiální parametry, aby se na něm mohlo odehrát i extraligové – nebo dokonce mezistátní – utkání (proto také umístění před hlavní tribunou). Z tohoto pohledu nedává smysl připravovaný odsun kluziště pro příští zimu za padok.

Při schvalování žádostí o prodloužení termínů u úkolů, vzešlých z usnesení zastupitelstva, jsem poukázal na další dva závažné neřešené úkoly:

  • úkol z roku 2017 „Rozšíření a rozpracování stabilizačního plánu společnosti HC Dynamo Pardubice a.s.“;
  • úkol z roku 2017 „zajistit vypracování odborného právního posudku (stanoviska) externí advokátní kanceláří k prověření účelnosti, hospodárnosti a souladu s povinností péče řádného hospodáře vynaložení finančních prostředků na nákupy věcí či služeb nesouvisejících předmětem podnikání a s posláním společnosti Služby města Pardubic a.s., IČ: 252 62 572, coby městem založené a 100%-ně ovládané obchodní společnosti založené za účelem plnění veřejných funkcí města, v letech 2015 až 2017“.

Oficiální zápis a záznam se objevují s časovým odstupem na webu města.
Příští jednání proběhne ve čtvrtek 30. května. Využijte možnost vystoupit v od 18 hodin v Diskuzi s jakýmkoli podnětem.