23. 1. 2020

Ve čtvrtek 23. ledna 2020 proběhlo 13. zasedání Zastupitelstva města Pardubic. Na programu mělo volbu nového náměstka, pojmenování nábřeží Václava Havla, zajímavé pozemky, strategické projekty a znovu hokejový klub Dynamo. Přinášíme poznámky Jakuba Kutílka, zeleného zastupitele, zvoleného za Piráty.

Prvním bodem prvního jednání zastupitelstva v letošním roce byla volba nového náměstka. Helena Dvořáčková (ANO) rezignovala k 31. 12. 2019 na funkci náměstkyně pro investiční výstavbu, správu majetku města a životní prostředí. Hnutí ANO tak navrhlo jiného nominanta a také přeskupení gescí. Srozumitelné odůvodnění této gesční rošády nabídl primátor Martin Charvát (ANO) až na můj výslovný dotaz: jako zkušený stavař si chtěl vzít na starosti právě investiční výstavbu a správu majetku města, tedy agendu odboru majetku a investic. Dosavadní gesci pana primátora (dotační politiku, projektový management, strategický plán a rozvoj města, veřejné zakázky), tj. agendu odboru rozvoje a strategie spolu s životním prostředím převezme nově zvolený náměstek Jan Nadrchal (ANO). V průběhu jednání se ukázalo, že to možná nebude zas tak špatný nápad…

Na druhé místo v programu byla odsunuta tradičně první zpráva o činnosti rady a magistrátu aneb povídání nad kalendáři primátora a náměstků. Došlo znovu na téma ulice Na Spravedlnosti: minule pan primátor téma odbyl s tím, že problém má jen investor a město dělá všechno skvěle; přesto naštěstí probíhají jednání a příště bychom měli dostat podrobnou zprávu. Řeč byla také o přípravě severovýchodního obchvatu, kterou brzdí spory o ceny pozemků. Uvítal jsem informaci, že rada začala diskutovat možné zpřísnění regulace hazardu. Naopak jsem se velmi důrazně ohradil proti procesu přípravy novely jednacího řádu zastupitelstva: jsem členem pracovní skupiny, kde má každý klub svého zástupce a která připravila pečlivě prodiskutovaný návrh s příslibem projednání na prosincovém zastupitelstvu. Tzv. vedení města však projednání zablokovalo s tím, že si k tomu také chce říct své – neskutečně mě uráží, že těch pár vyvolených, kteří jsou pro výkon své funkce uvolnění, takto pohrdá časem a prací nás, kdo mandát vykonáváme při svém zaměstnání či podnikání.

Ve třetím bodě jsme projednávali návrh na pojmenování veřejného prostranství po Václavu Havlovi. Na této formě uctění památky našeho prvního polistopadového prezidenta byla téměř absolutní shoda (vyjma KSČM). Sporný však byl návrh konkrétního veřejného prostranství, které je asi nejvýstižněji označováno jako „parkoviště u Arnošta“ (nebo také parkoviště u arény). Náš klub navrhoval potvrdit záměr pojmenovat po Václavu Havlovi veřejné prostranství nebo budovu a otevřít veřejnou diskuzi, která by sama o sobě byla také připomínkou jeho odkazu. Já jsem pro příklad doplnil, že by tím prostranstvím mohlo být například náměstí Republiky: divadlo a náměstí bylo ústředním místem dění listopadu 89 v Pardubicích, v lednu 90 zde Václav Havel veřejně vystoupil po zvolení prezidentem. Právě neshoda na unáhleném výběru lokality byla příčinou toho, že jsme i někteří z nás, kdo si Václava Havla velmi vážíme, nehlasovali pro. I tak návrh bezpečně prošel, a tak máme v Pardubicích nově nábřeží Václava Havla – budiž nám to motivací toto veřejné prostranství co nejdříve zkultivovat.

Dosti výživná byla zpráva o převodech a prodejích nemovitostí. Největší diskuzi vyvolaly nedoporučené návrhy na využití předkupního práva na pozemky pro veřejně prospěšné stavby. Město nakonec – ani přes naléhání mé a Karla Haase (ODS) za podpory Martina Kolovratníka a Heleny Dvořáčkové (oba ANO) – nevyužilo možnosti odkoupit pozemky u severovýchodního obchvatu na Fáblovce, které budou nezbytné pro kvalitní dopravní napojení této rozvojové lokality. Obdobně dopadl další mnou podporovaný návrh na odkup jedné z řadových garáží ve vnitrobloku u pivovaru, který jsem připodobnil k situaci, kdy se nyní (a to právě bez jakékoli možnosti využít předkupní právo) snažíme postupně vykoupit řadové garáže na Dukle sportovní, aby toto území mohlo být výhledově přestavěno. Stejně tak dlouhodobě nepatří řadové garáže do širší centra města, v čemž mě podpořil i bývalý starosta prvního městského obvodu a architekt Jaroslav Menšík (ANO), bohužel také bez vlivu na výsledek hlasování.

Vzhledem k výživnosti prvních čtyř bodů, přišla již po nich 18. hodina a s ní Diskuse. Jan Hrubeš (mj. zvolený náhradník do zastupitelstva za Piráty) v ní vystoupil s apelem na výstavbu nové budovy pro Základní uměleckou školu Pardubice-Polabiny, která již desítky let funguje roztroušená v několika nevyhovujících prostorách. Na následující velmi rozhořčený diskusní příspěvek namířený proti lidem bez domova velmi slušně a s úctou k diskutérce i lidem v těžké životní situaci reagoval náměstek Jakub Rychtecký (ČSSD), za což si vysloužil potlesk některých z nás a následně i mé veřejné poděkování. Miroslav Seiner přišel za Iniciativu Přírodní park Červeňák poprosit o završení jednání o údržbě zelených ploch na tomto bývalém vojenském cvičišti, které se v závěru roku zadrhlo v souvislosti s rezignací gesční náměstkyně – optimismus budí, že Červeňák sám ve svém projevu zmínil nový náměstek. Já jsem upozornil na problematiku novely zákona o drahách, která by dle některých výkladů mohla vést až k úplné likvidaci uličních stromořadí tam, kde jezdí trolejbusy. Řádnou zprávu, jak skutečně novela dopadá na naše město a jak s tím případně naložíme, má na příštím jednání předložit nový náměstek ve spolupráci s ředitelem dopravního podniku. Dopravnímu podniku se také v závěru roku konečně podařilo uzavřít smlouvu s dodavatelem nového odbavovacího systému – ten bude implementován v letošním roce a bude akceptovat výrazně více karet.

Naprostým utrpením pro některé z nás bylo projednání bodu Strategie ITI Hradecko-pardubické aglomerace. Zjevně nejsme schopni najít společnou řeč s panem primátorem na tom, jak máme připravovat strategické projekty (nejen) pro příští programové období. Určitou naději na změnu mi dává, že tuto agendu převezme nový náměstek, který je mj. druhé volební období členem Komise pro strategii a smart city Rady města Pardubic. V následujícím bodě jsme naopak hladce schválili další postup v precizní přípravě projektu Dukla sportovní.

Vášnivou debatu vyvolala opět „problematika“ hokejového klubu. Ze soutěžního dialogu s potenciálními kupci majetkového podílu vzešly připomínky k zadávacím podmínkám, které jsme v zastupitelstvu schválili v prosinci. Nakonec jsme výraznou většinou schválili podmínky upravené včetně garancí, podle kterých proběhne nabídkové řízení.

S díky jsme od městského obvodu Pardubice VI převzali projekt lávky přes Labe podél mostu Svítkov – Rosice. Poté, co nás zaskočily vysoutěžené náklady lávky Poseidon (Závodu Míru – Polabiny), se nám tato bude velmi hodit do ITI, abychom splnili indikátory, které si město samo nastavilo. Projekt má však i svůj nesporný uživatelský přínos, který může dále vzrůst realizací navazujícího úseku do Rosic.

V I. změně rozpočtu předkladatel stáhl návrh na vyčlenění prostředků na cyklověž u plavečáku, kterou i my považujeme za neefektivní řešení. Vojtěch Jirsa (Piráti) tyto peníze (1,15 mil. Kč) „nenechal ležet na chodníku“ a prosadil, že v příští změně rozpočtu budeme rozhodovat o jejich vyčlenění na nové stojany na kola v ulicích centra města.

Jednání skončilo půl hodinu před půlnocí. Třináctka v pořadovém čísle zasedání tak byla nešťastná hlavně pro ty, kteří chtěli být brzo doma. Pan primátor, který zase zasedání předsedal stylem „já musím reagovat na všechno“ (a to ještě velmi často obviněním ze lži), se s námi rozloučil slovy: „Hezký zbytek dne.“ No děkuji pěkně.

Oficiální zápis a videozáznam najdete na webu města.
Příští jednání proběhne ve čtvrtek 27. února ve Společenském sálu radnice na Pernštýnském náměstí.
Využijte možnost vystoupit od 18 hodin v Diskusi s jakýmkoli podnětem.