9. 6. 2020

V úterý 9. června 2020 proběhlo mimořádné zasedání Zastupitelstva města Pardubic. Na programu mělo „prodej“ hokejového klubu Dynamo a provoz „multifunkční“ arény. Přinášíme poznámky Jakuba Kutílka, zeleného zastupitele, zvoleného za Piráty.

Jednání začalo bodem, kvůli kterému bylo v tomto termínu svoláno. Ke schválení nám byla předložena dohoda s panem Dědkem o jeho majetkovém vstupu do hokejového klubu a hlavně o závazcích města, co pro klub v následujících 15 až 25 letech udělá. Materiál jsme – jako již tradičně u bodů k Dynamu – nedostali v řádném termínu týden předem. Úplné znění jedné přílohy jsme dostali dokonce jen pár minut před hlasováním (po ukončení rozpravy). Celou dohodu velmi věcně zkritizoval zastupitel Karel Haas (ODS) – mj. upozornil na to, že se město zavazuje poslat do klubu v následujících 15 letech přes půl miliardy Kč, resp. v 25 letech téměř miliardu. Já jsem Jana Mazucha (ODS) v roli náměstka a předkladatele zprávy nejvíce zkritizoval za to, že v dozorčí radě bude mít město jen menšinu 3 členů a že všechna tato místa obsadí nominanti radniční koalice – tentam je zásadový postoj ODS z minulého volebního období a povolebních vyjednávání o participaci opozice. I přes zdrcující kritiku byl nakonec návrh schválen 24 hlasy z řad koalice, proti byli 4 přítomní členové pirátského klubu (včetně mě), Karel Haas (ODS) a Štěpánka Fraňková (ex SPP), zdržel se Václav Snopek (KSČM), nehlasovali 3 přítomní Pardubáci společně a Pavel Studnička (KSČM).

Ve změně rozpočtu jsme schvalovali položky nezbytné pro realizaci dohody k Dynamu a navýšení kompenzace Rozvojovému fondu Pardubice na provoz enteria areny. Při hlasování jsem se zdržel. V tomto bodě jsme navrhl, aby o vypsání zakázky na stavbu fotbalového stadionu rozhodovalo zastupitelstvo 18. 6. (a nikoli rada 15. 6.) – návrh nebyl přijat, přestože jsem se snažil i zastánce výstavby přesvědčit o tom, že rozhodnutí zastupitelstva (navíc se znalostí ekonomické analýzy dopadů covid, která má být ve stejném termínu předložena zastupitelstvu) by mělo daleko vyšší váhu.

Další bod se týkal provozu „multifunkční arény“. Byla nám předložena analýza společnosti NEXIA AP, která měla dokladovat, že stávající provozní model arény v majetku Rozvojového fondu Pardubice je nejlepší možný. Zároveň však materiál řešil i ekonomiku hokejového klubu a byl horlivou obhajobou lití veřejných peněz do vrcholového profesionálního sportu. Druhý návrh spočíval v prodloužení „závazku veřejné služby“ (vyplácení kompenzací za provoz arény) do 31. 12. 2040, které má dát Rozvojovému fondu záruky, aby mohl do arény investovat. Investiční plány však budou zastupitelstvu představeny až v říjnu. U obou návrhů jsem se tedy zdržel hlasování.

Bod Diskuse tentokrát posloužil jen pro dokončení slovních přestřelek z předchozích bodů. Celkově bylo toto mimořádné zasedání také mimořádně deprimující – všechny koaliční návrhy prošly, pro žádný z nich jsme s čistým svědomím hlasovat nemohl, můj návrh na posunutí rozhodnutí o fotbalovém stadionu o tři dny do zastupitelstva neprošel. Náladu mi nezlepšil ani následující neveřejný „seminář pro zastupitele“ ke společnosti EAST BOHEMIAN AIRPORT a.s., která provozuje civilní část pardubického letiště a kterou ze 2/3 vlastní město a z 1/3 kraj.

Oficiální zápis a videozáznam najdete s odstupem času na webu města.
Příští jednání proběhne ve čtvrtek 18. června od 15 hodin ve Společenském sálu radnice na Pernštýnském náměstí.
Využijte možnost vystoupit od 18 hodin v Diskusi s jakýmkoli podnětem.