28. 5. 2020

Ve čtvrtek 28. května 2020 proběhlo řádné zasedání Zastupitelstva města Pardubic. Na programu mělo především investiční záměr Centrálních polytechnických dílen a Galerie města Pardubic v areálu Automatických mlýnů. Přinášíme poznámky Jakuba Kutílka, zeleného zastupitele, zvoleného za Piráty.

Bod k hokejovému klubu Dynamo byl tentokrát stažen a další mimořádné zasedání má proběhnout 9. června.

V úvodní zprávě o činnosti rady a magistrátu jsme po koronavirové pauze znovu obdrželi kalendáře schůzek všech uvolněných radních. Náměstka Jana Nadrchala (ANO) jsem požádal o aktuální informace k řadě projektů, kterou obdržíme písemně před mimořádným zasedáním zastupitelstva na začátku června. Řeč byla také o zahájení prací na plánu udržitelné městské mobility (zapojit se můžete už nyní na webu) či o pokračujících přípravách stavby fotbalového stadionu, jejíž zadání chce rada schválit 15. června.

Bezkonfliktní byl výjimečně bod Převody a prodeje nemovitostí, kde jsme dostali doporučené ke schválení jen dva drobné prodeje.

Schválili jsme také postup vyřizování žádostí o prominutí nájemného, pachtovného a plateb za umístění reklamních zařízení na pozemcích města v souvislosti koronakrizí. Platby nebudou promíjeny plošně, žádosti o prominutí budou posuzovány individuálně podle kritérií, která navrhne pozemková komise.

Největší pozornost vzbudilo schvalování investičního záměru na stavbu Centrálních polytechnických dílen a Galerie města Pardubic v areálu Automatických mlýnů, respektive jejich vybavení. I mým hlasem byl schválen finální záměr stavby. Naopak jsem se zdržel u schvalování záměru na vybavení, ten nám byl předložen ve dvou variantách (plné a úspornější), ani jedna ve mě však nebudí dostatek důvěry. Ještě větší pochybnosti však mám o tom, že by dílny měl provozovat spolek, který by město založilo spolu s Krajskou hospodářskou komorou a Nadací pro rozvoj města Pardubic – v této věci jsem hlasoval proti.

Bohužel neprošel návrh Petra Klimpla (ODS), kterým by si zastupitelstvo vyhradilo pravomoc schvalovat zadání veškerých velkých zakázek (nad 20 mil. Kč), pro hlasovalo jen 16 zastupitelek a zastupitelů (až na omluvené kompletní kluby ODS, Piráti, Pardubáci společně a KSČM).

Větší rozruch vzbudilo už jen schvalování běžné provozní dotace podnikatelskému inkubátoru P-PINK, někteří zastupitelů mají dlouhodobě pochybnosti o účelnosti této instituce a městské podpory jejího provozu.

Naopak hladce prošli drobné změny rozpočtu, dotace pro Československou obec legionářskou na další práce na rekonstrukci Larischovy vily či Českou abilympijskou asociaci a TYFLOcentrum z Programu podpory bezbariérovosti.

Díky rychlému průběhu jednání se na konec programu dostala Diskuse – započala už v 17 h a trvala zhruba hodinu a půl.

Ptal jsem se na propojku přes Červeňák – 23. června jede primátor Martin Charvát (ANO) v doprovodu zastupitele-poslance Martina Kolovratníka (ANO) na ministerstvo obrany jednat o změně podmínek převodu pozemků, které město získala v roce 2015 právě se závazkem, že na nich vybuduje silniční propojku – a na studii přeřešení ulice Pod Břízkami a K Židovskému hřbitovu (jako výhledového napojení na jihovýchodní obchvat) – odbor hlavního architekta má napsané zadání, ale nedostal přidělené peníze na její pořízení.

Řeč byla také o průběhu pořizování nového územního plánu, kde jsem jednak připomněl, že náměstek Petr Kvaš (ODS) odmítl mou žádost o přizvání k vypořádávání námitek a připomínek, zatímco zástupcům koaličních stran vyhověl. Hlavně jsem ale připomněl, že pořizování nového územního plánu nejvíce zdržela slepá ulička, do které nás v letech 2016–2018 zavedla tehdejší náměstkyně Helena Dvořáčková (ANO).

Oficiální zápis a videozáznam najdete s odstupem času na webu města.
Příští jednání proběhne mimořádně v úterý 9. června od 15 h, již zpět ve Společenském sále budovy radnice.